Aktywny umysł

W ostatnim trymestrze ciąży dziecko nie próżnuje podczas snu. Wewnątrz jego maleńkiej czaszki niezwykle aktywne nerwy odgrywają prawdziwą symfonię. Zespół złożony z milionów sygnałów nerwowych kieruje nieustannym przepływem fal mózgowych. Tu i tam słychać elektrochemiczne wystrzały, nawet kiedy mózg rośnie.

Jaki jest cel tej wielkiej mobilizacji mózgu przed narodzinami? Uczeni od dawna podejrzewali, że musi ona czemuś służyć. W końcu największa różnica pomiędzy fazą REM u płodu i u dorosłych polega na tym, że płód spędza w niej znacznie więcej czasu. Doktor Bryan Richardson, który bada sen płodu w St. Jospeh Health Care Centre w Londynie w prowincji Ontario stwierdza, że „w ostatnim miesiącu faza REM u płodu zajmuje około 60% czasu, który przeznacza on na sen. Sugerowałoby to, że faza REM odgrywa istotną rolę” w okresie przed narodzinami.

Już dawno uczeni sądzili, że aktywność mózgu dziecka w łonie matki stanowi część procesu rozwoju mózgu. Obecnie nowoczesna neurologia dostarcza dowodów na poparcie tej teorii i przedstawia obraz rosnącego mózgu. Mózg kształtuje się wskutek połączonego oddziaływania czynników genetycznych i środowiskowych, mieszaniny starannego planowania i przypadku. Instrukcje genetyczne tworzą pewnego rodzaju ramy dla myśli, ale ostateczne wskazówki, według których nerwy oplatają mózg, są takie same jak w starym dowcipie: Pewien przyjezdny pyta mieszkańca Nowego Jorku, jak się dostać do Carnegie Hall, na co ten mu odpowiada: „Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć”.

Instrukcje genetyczne przekazywane rozwijającemu się mózgowi wytwarzają nadmiar tkanki nerwowej, rojącą się plątaninę, w której jest zbyt wiele komórek mózgowych, a między nimi istnieje zbyt wiele połączeń. Mózg jest aktywny jeszcze przed narodzinami, ponieważ jego aktywność, właśnie te ćwiczenia, wprowadzają dyscyplinę w splątane masy nerwów i sprawiają, że wiązania te zaczynają prawidłowo funkcjonować. Ale zanim mózg będzie mógł przystąpić do ćwiczeń, musi najpierw powołać muzyków, usadowić ich na odpowiednich miejscach i połączyć jednego z drugim.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>