Cudowna podróż

Na poziomie mikroskopowym komórki mózgu dokonują wielkich przemieszczeń i zmian pozycji. Wzrost mózgu nie polega tylko na tym, że komórki się mnożą, ale także na tym, że zmieniają pozycję. Już w pierwszym trymestrze ciąży komórki nerwowe podróżują ze środka mózgu do jego zewnętrznych granic, z jednego krańca na drugi. Zakłócenie migracji komórek do nowych regionów podczas rozwoju prenatalnego może mieć zgubne skutki.

Regionem najważniejszym jest kora mózgowa (łac. – cortex), cienka skórka z szarej materii, pokrywająca powierzchnie półkul mózgu. (Słowo cortex wywodzi się z greki, gdzie oznacza korę drzewa: ten sam źródłosłów ma słowo korek.) Gdy budowa kory mózgowej będzie już zakończona, stanie się ona miejscem, gdzie są przetwarzane informacje. I u dzieci, i u dorosłych kora mózgowa jest siedliskiem wszystkich wyższych czynności intelektualnych.

Komórki kory rodzą się w wylęgarniach komórek ukrytych głęboko w mózgu. Stamtąd pokonują wielkie odległości do kory mózgowej. Poruszając się ruchem pełzającym, wędrując wzdłuż podobnych do drutu komórek podporowych zwanych komórkami glejowymi, i przytrzymując się o nie, posuwają się do przodu. I tak jak fale osadników, którzy zdobywali Dziki Zachód, każda nowa gromada komórek z wylęgami podróżuje najpierw przez tę część kory, która została już zasiedlona, by ustanowić nową społeczność, nową warstwę komórek na nowych dalszych terytoriach. Proces tworzenia się tych warstw jest bardzo ważny i stwierdzono, że jeżeli w trakcie swej podróży do kory komórki natrafiają na jakieś przeszkody, utkną po drodze lub pomylą trasę, w późniejszym okresie życia skutkiem tego mogą być problemy poznawcze lub choroby umysłowe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>