Czy Ossowiecki przewidział swoją własną śmierć? – kontynuacja

Nieco inne okoliczności śmierci przedstawiają świadkowie tamtych wydarzeń. Aleksander Mieszczanowski cytuje następujące słowa Ossowieckiego: „Ja zginę tak, że nikt nie znajdzie mego trupa. Wkrótce to będzie”. Z kolei Kazimiera Reych stwierdziła, że inżynier Ossowiecki został aresztowany 5 sierpnia 1944 r. w Alei Szucha i tam rozstrzelany. Wydaje się, że wersja przedstawiająca okoliczności śmierci Ossowieckiego według Kazimiery Reychowej jest najbardziej wiarygodna.

Autorka wspomina: „W 1944 r. (…) mieszkałam przy ul. Flory 3 naprzeciw ul. Bagatela. 5 sierpnia (…) Niemcy – po zajęciu części tej dzielnicy – aresztowali wszystkich mieszkańców naszego domu. Zabrano wszystkich z mieszkań: mężczyzn, kobiety, starców i dzieci, nawet chorych powyciągano z łóżek i zabrano. Nasz dom i sąsiednie kamienice zostały podpalone miotaczami ognia, a nas wszystkich popędzono w Aleję Szucha, tam, gdzie mieściła się główna siedziba gestapo. Ustawiono nas wszystkich na ulicy między ul. Litewską a Koszykową, po czym w brutalny sposób oddzielono mężczyzn od kobiet i dzieci (…)

W pewnym momencie zauważyłam na brzegu kolumny męskiej Stefana Ossowieckiego. Trzymał w ręku niedużą walizeczkę. Dałam mu znak wzrokiem, że go poznałam. Ku mojemu najwyższemu zdumieniu Stefan z bardzo spokojnym wyrazem twarzy oddzielił się odigrupy mężczyzn i przeszedłszy przez ulicę, podszedł do mnie (…) «Z panią będzie wszystko dobrze, pani z tego wyjdzie żywa». Zapytałam go wówczas, znając jego właściwości parapsychiczne, czy wie co stanie się z nim samym? (…) «O sobie wolę nie mówić» (…) Jeden z hitlerowców wyskoczył z czołgu, brutalnie pchnął Stefana tak, że się on przewrócił, potem podniósł się i trzymając kurczowo swoją walizkę, powlókł do kolumny męskiej (…) W Alei Szucha staliśmy tak kilka godzin (…)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>