Doświadczenie prof. Chojeckiego cz. II

Chojecki pisał: „Otrzymane w ten sposób sześć kopert włożyłem do drugich kopert, zapieczętowałem i zaniosłem p. Ossowieckiemu. Zaznaczam, że koperty były identyczne. P. Ossowiecki wybrał jedną z nich i ściskał w ręce, to znów przykładał do czoła, aż wreszcie po upływie mniej więcej kwadransu po- wiada: «Tu jest mowa o srebrze i złocie, jest to takie przysłowie». Otworzyliśmy wówczas kopertę i znaleźliśmy napisane zdanie: «Mowa jest srebrem, milczenie złotem». Pan Ossowiecki dodał: «To zdanie pisała młoda, pełna życia panna, stojąca, oparta o biurko». Dokładność tej informacji sprawdziłem nazajutrz. Omylił się tylko p. Ossowiecki, nazywając panną daną osobę, gdyż była to już rozwódka”.

Warto dodać, że jasnowidz odzyskał nie tylko treści słowne w języku obcym, ale także różnego rodzaju rysunki. Po tym doświadczeniu prof. Chojecki napisał zdanie z Boskiej Komedii: „Nel mezzo del camin di nostra vita”. Odpowiedź Ossowieckiego brzmiała: „To jest napisane po włosku. Bardzo lubię ten język. Naprzód mowa jest o jakiejś Nelli, a kończy się słowami „nostra vita”.

Rzecz znamienna, że dla rozszyfrowania przeszłości konkretnej osoby niekoniecznie musiał trzymać w rękach przedmiot do niej należący bez względu na to, czy ona żyje czy też umarła. Przykładem tego była wizyta, jaką złożył Ossowieckiemu w styczniu 1927 r. generał Alfredo Torretto, inspektor wojsk Królestwa Italii. Generał poprosił, żeby opisał on jego miejsce zamieszkania.

W swych pamiętnikach Ossowiecki pisał: „Wówczas po pewnym wysiłku duchowym przeniosłem się do jego rodzinnych stron i ujrzałem willę, w której generał mieszkał, rozkład pokojów i znajdujące się w nich meble i przedmioty. Zacząłem opisywanie szczegółów i między innymi ujrzałem rzecz charakterystyczną: w jednym z pokojów spostrzegłem znajdujące się w niszach ściennych, zamiast na półkach, liczne książki. Gdy podałem ten szczegół, generał zdumiony i przerażony niemal, potwierdził, że widzenie moje zgadza się najzupełniej z rzeczywistością.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>