Głową do przodu

Każda matka coś wie na temat rozmiarów główki dziecka. Z książek i własnych obserwacji dowiaduje się, że jest to największa część ciała dziecka, i że osiągnęła ona górny limit tego, co się może przecisnąć przez miednicę i kanał rodny. I ta sztuczka udaje się tylko dlatego, że dziecko ma miękką czaszkę, która umożliwia lekką deformację główki, a w rezultacie jego dotarcie do światełka na końcu tunelu.

Antropologowie od dawna zastanawiają się nad związkiem między miednicą matki a wielkością główki jej dziecka. Po latach odkryli interesujący fakt: u żadnego zwierzęcia nie następuje po porodzie taki wzrost mózgu jak u człowieka. Szympansy rodzą się z mózgami ważącymi około dwustu gramów, a gdy są dorosłe mózg podwaja mniej więcej swój rozmiar i wagę. Z drugiej strony, waga mózgu noworodka ludzkiego wynosi około czterystu gramów i w ciągu jednego tylko roku po urodzeniu waga ta się więcej niż podwaja. Do czasu, kiedy dziecko ma sześć lat, mózg trzykrotnie zwiększa swoją objętość (waga mózgu człowieka dorosłego wynosi około 1400 gramów). To dlatego dzieci mają takie duże głowy: mózg jest już takiej wielkości jak u dorosłych, natomiast ciało musi jeszcze przez dziesięć do piętnastu lat nadganiać!

Ten gwałtowny wzrost mózgu jest sposobem, w jaki natura rozwiązała pewien problem. Jakieś miliony lat temu w ewolucji człowieka konieczność posiadania większego, mądrzejszego mózgu napotykała na nieprzekraczalny impas kanału rodnego i miednicy, które po prostu nie mogły stać się większe.

Rozwiązanie polegało na pozostawieniu dziewięciomiesięcznego okresu ciąży, ale umożliwienie dalszego rozwoju mózgu dziecka tak, jakby cały czas było ono w brzuchu matki. Donald Johanson, antropolog, który odkrył słynnego hominida Lucy, tak pisze o tym w swojej książce „Ancestors” (Przodkowie): „W zasadzie każde ludzkie niemowlę jest „wcześniakiem” urodzonym przed terminem. Ciąża trwa właściwie 21 miesięcy, a noworodki są embrionami, których rozwój prenatalny trwa jeszcze przez rok poza brzuchem matki”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>