Ks. Bosko i jego senne wizje

W analogiczny sposób należy intepretować treść jeszcze innej wizji nadprzyrodzonej, która dotyczyła wiecznego potępienia. Sen ten św. Jan Bosko opowiedział swoim wychowankom 3 maja 1868 r. „Pragnę wam opowiedzieć nowy sen, który głęboko przeżyłem. Jest to jakby podsumowanie tych widzeń, o których mówiłem wam w ostatni czwartek i piątek, a które tak okropnie mnie wyczerpały. (…)”

Gdy ks. Bosko zasnął we śnie podszedł do niego nieznany mu mężczyzna i powiedział: „Wstań i pójdź za mną!” – (…) Weszliśmy na drogę szeroką, piękną i doskonale wybrukowaną. Droga grzeszników gładka, bez kamieni, a na jej końcu przepaść szeolu (Syr 21,10). (…) Jak wrócę do Oratorium? – zgnębiony zawołałem głośno. – Nie martw się – rzekł – – Wszechmocny sprawi, że wrócisz. Ten, który prowadzi cię tutaj, potrafi zapewnić ci powrót. Droga wciąż biegła w dół. (…) wkró tce znalazłem się w wejściu do olbrzymiej, strasznej czeluści. Zatrzymałem się, bo nie miałem najmniejszej ochoty dostać się do jej wnętrza (…)

Ujrzałem wówczas następujące słowa: «Miejsce, gdzie nie ma zbawienia.» Wiedziałem, że jesteśmy u bram piekła. Przewodnik prowadził mnie wokół tego straszliwego miejsca. (…) Gdzieś wysoko nade mną zobaczyłem coś, co przypominało przeogromną pieczarę. Stopniowo zanikała, tworząc jakieś zagłębienie zapadające się daleko we wnętrznościach gór. Góry płonęły, ale odmiennym ogniem, jaki znamy, czyli ogniem skaczących języków płomieni. Cała pieczara i wszystko w niej (…). Ten ogień nie spalał, ale spopielał.

Nie znajduję po prostu słów, by wypowiedzieć zgrozę tej czeluści. (…) Ogarnęła mnie plątanina oszałamiających myśli, bo zobaczyłem, jak jakiś chłopiec rozstrzaskał się o bramę. Wydał przerażający okrzyk, jak ktoś kto wpadł w kadź z rozpalonym do białości metalem. Następnie stoczył się w sam środek pieczary. Tam natychmiast znieruchomiał i pozostał już tak, rozżarzony temperaturą tego ognia. Tylko echo okropnego jęku ciągnęło się jeszcze długo (…)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>