Matthew Scotta i jego zdanie

Tą samą zasadą: od jednego do wielu kierują się w swojej działalności geny, tworząc istotę ludzką z zapłodnionego jaja. Od prostoty do złożoności. To, co się zaczyna jako akcja paru genów, przeradza się w harmonijne crescendo tysięcy genów działających razem. Tworzą one coś w rodzaju rozgałęziającego się łańcuszka, molekularnej piramidki. Gdy komórki dzielą się, jeden gen tworzy białka, które z kolei uruchamiają o wiele więcej genów, a te dalej robią swoje. W momencie narodzin 100 tys. genów, znajdujących się w organizmie dziecka, tworzy skomplikowaną mozaikę, przy czym niektóre z nich tryskają energią, a inne spokojnie czekają na sygnał do marszu.

Które geny grają główny temat podczas kształtowania ciała? Dobrymi kandydatami są geny z homeoramki. Po pierwsze, wiadomo, że wiele z nich ma istotne znaczenie w determinowaniu budowy i kształtu ciała. Po drugie, białka wytworzone przez geny, mające sekwencję homeoramki, mają idealny kształt, żeby wstawić się w podwójną skręconą spiralę DNA, gdzie wchodzą jak klucz do dziurki. Jednak ostatnio okazało się, że geny homeoramki są podporządkowane bardziej podstawowemu zestawowi genów, nazwanymi genami „jeżami”. Uczeni sądzą, że jeże mogą być genami odpowiedzialnymi za nadawanie kształtu.

Według Matthew Scotta, tego młodego doktora, który współpracował w odkryciu genów homeotycznych, zarówno geny z homeoramki, jak i jeże funkcjonują jak kod identyfikacyjny. Scott, który jest obecnie profesorem w Uniwersytecie Stanforda, porównuje te geny do książki-klucza do rozpoznawania drzew. Scott mówi: „W książkach takich stawia się pytania: Czy dane drzewo ma liście czy igły? Czy liście są wypukłe? Czy liście są płaskie?” Odpowiadając na nie, czytelnik zawęża swoje wybory, by w końcu dokładnie określić gatunek drzewa. Podobnie geny z homeoramki i jeże pełnią funkcję takiej książki, która identyfikuje typ każdej komórki poprzez serię odpowiedzi „tak” lub „nie”, a następnie uruchamia machinę, która sprawia, że komórka zachowuje się w określony sposób. Kiedy nauczymy się manipulować tymi genami, będziemy może w stanie regenerować komórki albo reperować tkanki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>