Pączkujący mózg – dalszy opis

Podczas trzeciego tygodnia rozwoju górna warstwa komórek zagina się na siebie i tworzy dren w kształcie litery U. Na początku czwartego tygodnia zamyka się u góry, tworząc rurkę. Zamykanie się rurki zaczyna się w środkowej części tarczki, skąd postępuje w obie strony tak samo, jak dwa koniki zamykają zamek błyskawiczny przesuwając się w przeciwnych kierunkach. W ściankach tej rurki mieści się około 125 tysięcy komórek, czyli mniej więcej tyle, ile ludzi zdołałoby się zmieścić na dwóch zatłoczonych stadionach piłkarskich. To z tych komórek wyrosną wszystkie komórki nerwowe mózgu i rdzenia kręgowego, które w chwili narodzin będą liczyły około 100 miliardów (to jest 20 razy tyle, ile wynosi liczba ludności na Ziemi). Trzecia część przedniego odcinka rurki stanie się mózgiem, z reszty powstanie rdzeń kręgowy.

Na początku rurka ta jest raczej prosta, ale pod koniec trzeciego tygodnia zaczynają się na niej tworzyć wypukłości, które rosną szybciej niż pozostałe części. Również mózg rośnie o wiele szybciej niż głowa zarodka, tak że pod koniec czwartego tygodnia zaczyna się zaginać i fałdować. W czwartym i piątym tygodniu ta część mózgu, z której powstaną oczy, dochodzi już do powierzchni tworzącej się twarzy, a na koniuszku młodego mózgu są dwa małe pączki. Te maleńkie pączuszki staną się w końcu dwiema półkulami, największą i najlepiej widoczną częścią mózgu, miejscem, w którym zachodzą wszystkie wyższe procesy myślowe. W siódmym tygodniu rozwoju półkule są już tak duże jak reszta mózgu i owijają się wokół jego tylnej części. Wkrótce półkule znowu odwrócą kierunek wzrostu i zaczną się zawijać i rosnąć do przodu, tworząc płaty skroniowe (znajdujące się za skronią). W tym czasie półkule mózgu są już tak duże, że okrywają jak hełm resztę mózgu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>