PIĄTY MIESIĄC PO ZAPŁODNIENIU

W trakcie tego miesiąca w sposób istotny zmienia się wygląd płodu. Gruczoły łojowe, te same, które nastolatkom przysparzają tylu kłopotów z cerą, zaczynają teraz pracować. Wydzielany przez nie łój i komórki martwej skóry zbierają się na całej powierzchni ciała dziecka, tworząc białą twarogowatą powłokę. Ten „kożuszek”, nazywany mazią płodową, chroni dziecko przed kłopotami skórnymi, które mogłyby się pojawić po zbyt długim siedzeniu w ciepłej kąpieli. Pod koniec tego miesiąca dziecko jest całkowicie pokryte meszkiem (lanugo), dzięki któremu maź płodowa przylega do skóry.

W tym miesiącu większość matek z pewnością czuje pierwsze ruchy płodu. Pod koniec piątego miesiąca płód ma regularny rozkład doby – pory snu i pory kopania. Dziecko zaczyna JAK ZACZYNA SIĘ ŻYCIE także chronić jego własny, jeszcze prymitywny system odpornościowy, który jest jednak w stanie obronić je przed niektórymi infekcjami.

Środek tego miesiąca wyznacza połowę ciąży. Płód mierzy wtedy około 25 cm, co (średnio) stanowi połowę długości ciała noworodka. Pod koniec piątego miesiąca dziecko mierzone od głowy do pięt ma 30 cm długości, ale jest skulone, i mierzone od czubka głowy do pupy ma 20 cm. Jego waga nie nadąża za wzrostem, ponieważ w tym okresie dziecko waży cały czas mniej niż 500 g, czyli 1/7 przeciętnej wagi urodze- niowej. Od tej chwili zacznie jednak szybko przybierać na wadze, natomiast wolniej rosnąć.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>