Święty z Turynu i jego wizje

Zatem Sobór dyskretnie, lecz świadomie pominął nie tyle istnienie piekła, co istnienie potępionych z bardzo prostego powodu: w świetle Objawienia można mówić wyłącznie o możliwości potępienia i o tym, że będą potępieni, ale nie o duchach ludzi, którzy już się potępili. Być może tak jest, ale tego nie wiemy na pewno. Dlatego celowo pominięto tych ostatnich mówiąc jedynie o zbawionych, przebywających w czyśćcu i pielgrzymujących na ziemi w drodze do Pana.

Święty z Turynu oprócz wizji i proroczych snów był świadkiem wydarzenia, jakie zaistniało na jawie w czasie jego studiów seminaryjnych. Jan Bosko miał serdecznego przyjaciela Comol- lo. W okresie gimnazjalnym często rozmawiał z nim o sprawach ostatecznych. Pewnego dnia zawarli umowę: ten, kto pierwszy umrze, przyjdzie „z tamtego świata” i da znać drugiemu. Gdy Bosko dowiedział się, że jego przyjaciel zmarł w niedługim czasie po tej młodzieńczej umowie, w seminarium nie mógł zasnąć.

Nagle na korytarzu usłyszał szum jakby zerwała się wichura. Spojrzał za okno, ale gałęzie drzew nawet nie drgnęły. Hałas z minuty na minutę nasilał się i nagle otworzyły się drzwi do sypialni kleryków. Rumor obudził wszystkich. Jeden z alumnów wyskoczył na korytarz, po chwili wrócił i zawołał: «chodźcie zobaczyć dziwne zjawisko na korytarzu». Bosko i jego koledzy wybiegli z dormitorium i w końcu korytarza zobaczyli jasność, a w niej kształt ludzkiej postaci. Bosko podszedł pierwszy bliżej, gdyż tajemnicza świetlista postać wydawała mu się znajoma. Przestraszeni klerycy usłyszeli głos tej postaci: Janie Bosko, to ja Comollo, jestem, zbawiony!

Serce zabiło księdzu mocno, łzy napłynęły do oczu, gdyż uświadomił sobie ową młodzieńczą umowę z lat szkolnych, jaką zawarł z Comollo, którego Bóg powołał do wieczności, a teraz z niej przemówił. Po tych słowach znikł i nigdy więcej nie pojawił się w życiu ks. Bosko. Zjawisko to wywarło wielkie wrażenie na klerykach, rozmawiali o nim z przełożonymi, teologami. Odczytali je jako Boży znak nadprzyrodzony umacniający ich kapłańskie powołanie, aby wątpiącym głosili Ewangelię i umacniali wiernych w wierze.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>