Termostat ludzki – dalszy opis

Przykładem takiego przejścia jest regulacja temperatury ciała. Od urodzenia do siódmego tygodnia noworodki utrzymują stałą ciepłotę ciała. Potem wkraczają w nowy etap, kiedy temperatura lekko spada podczas snu, zarówno w dzień, jak i w nocy. Jeszcze później przyjmują nowy model ciepłoty, który już zostaje przez całe dorosłe życie. W tym okresie mają niższą temperaturę tylko w czasie snu nocnego. Uczeni niedawno stwierdzili, że u niektórych dzieci to przejście nie dokonuje się we właściwym czasie i dopiero po dwudziestu tygodniach dochodzą one do dorosłego modelu regulacji temperatury ciała. Ta przerwa, od siódmego do dwudziestego tygodnia życia, stanowi właśnie okres najwyższego ryzyka nagłego zgonu. Co więcej, przypadki SDDS zdarzają się częściej u dzieci, które są za ciepło zawinięte w łóżeczku albo śpią w przegrzanych pomieszczeniach, co jest dodatkową poszlaką na rzecz teorii, że w grę może wchodzić regulacja temperatury.

W tym samym okresie dodatkowe ryzyko stwarza przeniesienie się do wyższych obszarów mózgu kontroli oddechu i częstości akcji serca. Jeżeli mechanizmy mózgu, które mają przejąć odpowiedzialność za te życiowe funkcje są za słabo rozwinięte albo opóźnione, mózg może po prostu nie podjąć gry, rezygnując ze sprawowania kontroli w jednym obszarze, zanim drugi jest gotowy do jej przejęcia. To mogłoby tłumaczyć, dlaczego wcześniaki są dziesięć razy bardziej zagrożone SIDS niż dzieci urodzone o czasie. Chociaż niemowlę przedwcześnie urodzone żyje już poza łonem przez parę miesięcy, obszary mózgu kierujące kontrolą odruchów funkcji życiowych mogą zacząć zanikać, podczas gdy te, które mają ją przejąć, nie są jeszcze dość dobrze rozwinięte.

Ten niewidoczny, niemal niezauważalny transfer najważniejszych funkcji w mózgu zwraca uwagę na pewną ważną rzecz: ze wszystkich narządów mózg odgrywa najważniejszą rolę w postscriptum do prenatalnego rozwoju. I to w mózgu zachodzą właśnie najbardziej zdumiewające przemiany.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>