Termostat ludzki

Mimo że znaczną część ostatniego miesiąca pobytu w brzuchu matki dziecko poświęca na przygotowanie się do podjęcia fizycznego wyzwania, jakim jest życie na zewnątrz, po porodzie jeszcze wiele zostaje mu do zrobienia. Dzieje się tak dlatego, że umiejętności, dzięki którym dziecko przeżywa poród i pierwszych parę tygodni różnią się od tych, które są potrzebne do dłuższego przetrwania. Niemowlę w pieluchach wydaje się być całkiem gotowe, po tym jak udało mu się przejść trudy porodu i zaczęło samodzielnie oddychać. Ale cały czas jest przed nim daleka droga, z której rodzice na ogół nie zdają sobie sprawy. Dzieci muszą jeszcze dorosnąć do ogrzewania się i ochładzania, nauczyć się cyklów dnia i nocy oraz opanować rytmy jedzenia i snu.

Wieloma czynnościami bardzo małych dzieci, tym jak oddychają, śpią i reagują na zimno i ciepło, kieruje zestaw „rozrusznikowy” różnych umiejętności, zespół tymczasowych odruchów, dzięki którym dają sobie radę z pierwszymi fizycznymi przeszkodami po narodzinach. Ale te odruchy zanikają po paru miesiącach i zastępują je reakcje, przypominające bardziej reakcje starszych dzieci i dorosłych.

Ten przejściowy okres jest dla niemowlęcia niebezpieczny. Coraz częściej podejrzewa się, że odgrywa on pewną rolę w syndromie, który prześladuje w najstraszniejszych koszmarach sennych wszystkich rodziców i każe im ze strachem zaglądać w środku nocy do kołyski, żeby się upewnić, że dziecko oddycha, jest cieplutkie, a jego serce normalnie bije.

Zespół nagłej śmierci noworodków (SIDS) odpowiada za około 2 na 1000 niewyjaśnionych zgonów noworodków. Częściej zdarza się w miesiącach zimowych i mimo że brak jest wspólnych dla wszystkich przypadków objawów, wiele zmarłych dzieci przechodziło w ciągu dwóch poprzedzających tygodni infekcję dróg oddechowych. Jednak we wszystkich przypadkach SIDS podobny jest wiek niemowlęcia. W 95% przypadków uderza w dzieci między drugim a czwartym miesiącem życia. A tak się składa, że akurat w tym okresie zaczynają zanikać najważniejsze odruchy, które pomagają dziecku utrzymać się przy życiu po porodzie. Kontrolowanie funkcji życiowych, takich jak ogrzewanie i chłodzenie, przechodzi z prymitywnego pnia mózgowego do wyższych ob- szaro w mózgu. W nich kontrola układów organizmu może być bowiem zintegrowana i aktywniej regulowana.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>