Usnąć, a może śnić

Przez ostatnie cztery do sześciu tygodni ciąży przyszła matka stwierdza, że coraz trudniej jej spać, gdyż kula tkwiąca w jej brzuchu uciska i rozpycha się. Część pań na pewno zirytuje się słysząc, że w tym okresie płód spędza około 95% czasu śpiąc. Niektóre powiedzą, że to niemożliwe, skoro jedną z przyczyn, dla których one nie mogą spać, jest to, że młody mistrz kung fu w ich brzuchu zmusza je do czuwania przez większą część nocy. Ale kopniaki i kuksańce rozdawane przez dziecko są tylko skutkiem tego, że jest ono marnym współlokatorem w łóżku. Te ruchy mięśni mają miejsce głównie podczas lekkiego snu i nie różnią się od naszego przewracania się na drugi bok czy poruszenia nogą w środku nocy.

Większość czasu dziecko spędza pogrążone w głębokim śnie, podczas którego nie zmienia wcale pozycji rąk ani nóg. Kiedy płód zapada w głęboki sen, coś jednak zaczyna się dziać. Zaczyna mrugać oczami, jego tętno staje się przyspieszone, mięśnie lekko drżą. Wewnątrz mózgu zachodzą znacznie dramatyczniejsze zdarzenia: kłębek nerwów głęboko w pniu mózgu eksploduje aktywnością nerwową, która roznosi się po całym mózgu. Zwiększa się też zużycie tlenu w mózgu. Przez czaszkę poprzez gniazda komórek i sieci nerwowe pędzą tam i z powrotem informacje elektromagnetyczne. Jeśliby podłączyć płód do aparatu mierzącego aktywność mózgu, igła wskaźnika skakałaby jak opętana.

Macie rację, jeżeli zdaje się wam, że już to słyszeliście, takie wydarzenia mają bowiem miejsce co noc. Mniej więcej półtorej godziny po zaśnięciu wchodzimy w fazę snu tzw. szybkich ruchów oczu (REM). Oddech przyspiesza się, serce też bije szybciej, mięśnie zaczynają drgać. Potem, bez względu na to, czy pamiętamy o tym później, czy nie, zaczynamy śnić. Sen REM i towarzyszące mu marzenia senne powtarzają się mniej więcej co półtorej godziny. U większości ludzi faza snu REM wynosi około 2 godzin podczas ośmiogodzinnego snu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>