Zdolności jasnowidcze inżyniera Ossowieckiego cz. II

Przepowiedział także wybuch II wojny światowej, częściowo jej przebieg oraz skutki, o czym można dowiedzieć się z pamiętników Teodora Dybowskiego cytującego hrabiego Mycielskiego. Według niego rozmowa między nim a Ossowieckim brzmiała następująco: „Była już druga w nocy, gdy odprowadziłem mego gościa do jego pokoju. W bibliotece usiedliśmy na chwilę na cygaro. Ossowiecki puścił kilka kłębów dymu, zasłonił nagle ręką oczy, ale dostrzegłem, że po jego twarzy spływają łzy.

– Mistrzu, co się stało, na Boga? – spytałem. Ossowiecki blady spojrzał mi w oczy. – Nieszczęście … Jesteśmy w przededniu wojny, już tylko dzielą nas od niej dni … – Ale przecież pan mówił przed chwilą … – A cóż ja mogłem powiedzieć? – odparł inżynier. Był u mnie pół roku temu Rydz-Smigły i wziął słowo honoru, że o tym nikomu publicznie nie powiem.

Jak daleko dojdą Niemcy? – zapytałem. – Cała Polska zajęta, gruzy, krew, mord! Idą w głąb Rosji. Daleko, daleko … Do Uralu. Ossowiecki zastanawiał się chwilę: – Do Kaukazu – odparł. – A co z Polską? – Będzie, będzie jeszcze większa niż jest teraz, ale za jaką cenę! Jezus Maria, za jaką cenę!”

Rozmowa ta miała miejsce w sierpniu 1939 r. Jerzy Jacyna także potwierdził, że rozmawiał z inżynierem o wojnie. We wspomnieniach autor ten pisał: „Pamiętam rozmowy na temat możliwości wojny, prowadzone niejednokrotnie w domu siostry Ossowieckiego – generałowej Jacynowej (…) Wizja Ossowieckie- go nie pasowała zupełnie do ówczesnych moich wyobrażeń o przyszłości. Prognoza jasnowidza była bowiem mniej więcej taka: dojdzie do wojny. Polska będzie zburzona dwukrotnie – na początku i przy końcu wojny, wojna będzie trwała i ogarnie cały świat, a głównym zwycięzcą będzie Rosja. No i wreszcie powstanie nowa Polska, zupełnie inna niż była dotychczas”, (cyt. „Tygodnik Demokratyczny”, nr 4, 1971)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>